Парите – какво да правим с тях?

Парите от хилядолетия, както установихме в предните статии, са неотметна част от нашия живот. Рано или късно почваме да си задаваме въпроси от типа: какво да правим с парите си? как да инвестираме парите си? в какво да ги вложим? как да запазим парите си и т.н.

Повечето от нас държат своите (макар и малко) хартийки, наречени пари, в някоя банка. С времето по-младите хора са свикнали, че парите там са на сигурно. Обясняват ни, че депозитите до определена сума са законово подсигурени. Получаваме някаква лихва за парите си и повече не ги мислим. Сигурни ли са наистина парите ни в банките? Моето лично мнение – НЕ! За добро или за лошо съм на мнение, че е по-сигурно това което е в ръцете ми. Следващият ми пример за който повечето от вас вероятно са чули: Кипър! Това е относно, аргумента, че парите са законово подсигурени. Да, но законите се променят от днес за утре. Законите са перфектното средство за регламентиран грабеж над хората. Това се случи и в Кипър. За няколко дена беше решено определен процент от депозитите над 100.000 € да бъдат законово присвоени. Съжалявам за сравнението, но е същата работа като началните години на социализма в България и присвояването на имоти в полза на държавата.

Много хора ще кажат, че това не може да се случи в България. Аз ще попитам защо да не може? С какво сме по-различни от Кипър и която и да е друга държава с лоши традиции в законодателството?

Тогава какво да ги правим парите? По-възрастните хора ги държат по къщите си. Сигурни ли са там? Ако няма опасност да ти ги откраднат, или да ти изгори къщата, са сравнително физически сигурни.

Обаче в предните два поста за парите (част първа и част втора) обясних за същността им и защо според мен книжните ни пари с всеки изминал ден губят от покупателната си стойност.

Миналата седмица ЕЦБ (Европейската централна банка) намали отново лихвения си процент до 0,5 пункта. Какво означава обаче това простичко за нас обикновените хора, които не разбират много от финанси и икономика: Това означава, че банковите институции ще бъдат стимулирани да вземат от ЕЦБ повече пари, (уж) за да стимулират икономиката. В крайна сметка ще имаме диво печатане на евро и естествено с това неговото обезценяване и загуба в нашия джоб. За една от целите на ЕЦБ само ще загатна и ще оставя темата занапред: Валутни войни.

Тоест и да държим парите си в банка или не, ние все губим. Това, което би ни защитило от, в момента все още не добре видимото, обезценяване на книжните ни пари е според мен следното: Закупуването на активи или имущество. Разбира се тук отново трябва да се търсят изгодните сделки и да се спазва правилото “купувай евтино, продавай скъпо”. Дали ще са имоти, акции, злато и сребро или други, това решава всеки сам. Разбира се, това отново е личното ми мнение и не е финансов съвет.

Не мога и не искам да кажа направете това и ще спечелите. Съжалявам ако сте очаквали да прочетете за най-изгодната инвестиция, в която да вложите парите си. Търсете, интересувайте се и след като разбирате фундаментите на икономиката, съм сигурен, че ще успеете да запазите и подобрите финансовото си състояние.

Ако статията все пак ви е харесала, моля споделете я с приятелите си. Благодаря!

Comment